SFK Drakonián

Umístění: Sci-fi & Fantasy klub Drakonián » GURPS a GameMasteři » GM Wasar » most » Zprávy

Přihlášení

Momentálně nejste přihlášen(a)! Prosím vložte své identifikační údaje níže. Pro přihlášení musíte mít zapnuté cookies.

Přihlásit se

Přihlásit přes MojeID

Zapomněli jste heslo? Nechte si zaslat nové: Zaslat nové heslo

Waybook - Spolujízda nejen studentů
dětská organizace Zálesák Most
TOPlist

Zpět na GM WasarZprávy

25.4. 2020

- Litevské bezpečnostní složky zahájily v úterý rozsáhlou operaci proti separatistům na východě země. Ve Vilniusu separatisty vytlačily z budovy místní správy a zatkly sedmdesát osob, uvedl litevský ministr vnitra. Vyzvali ženy s dětmi, aby se k nim přidaly a sloužily jako živé štíty: „A vy ženy a děti, v žádném případě neodcházejte. Nebudou na vás střílet. Na to nemají právo. Zůstaňte zde, drahé ženy. Potřebujeme vydržet do zítra, dnes v noci přijde rozhodující útok. Proto se ozbrojte telefony jako včera a volejte a pište, sezvěte všechny příbuzné, známé a blízké, ať přijdou,” znělo z megafonu před budovou. V úterý litevský parlament podpořil zpřísnění trestů za separatismus. Patnáct lidí bylo v úterý vážně zraněno na jihu země při střetech mezi Národní domobranou. Policie zadržela 23 osob a zabavila 28 pendreků, tři pistole a nože. Jedenáct z patnácti zraněných bylo hospitalizováno, čtyři byli ošetřeni na místě a odešli domů. Několik osob má poraněné hlavy, pět lidí bylo poraněno střelami z plynových pistolí, jeden utrpěl zranění při explozi zábavní pyrotechniky. Ruský prezident nadále popírá jakoukoli paraelu s loňským připojením Estonska a Lotyška. „Ruské úřady se v těchto konfliktech nijak neangažují ani neangažovali. Ale budeme respektovat výsledky referenda, které se v Litvě připravuje. Pokud se Litva někdy připojí k Rusku, bude to svobodná vůle jejích občanů“ uvedl ruský prezident.

- Napříč Evropou se včera konali stávky na protest proti škrtům a reformám. Ve Španělsku bylo při násilných střetech zraněno 34 lidí. Policisté zakročili proti demonstrantům v Madridu střelbou gumovými projektily a zadrželi přes 80 lidí. Kvůli stávce byly také zrušeny stovky letů na letištích v celém Španělsku, nefungují velké továrny a přístavy. Podobná situace je i v Itálii, kde některá města už vyhlásila samostatnost. Velmi nepřehledná a bouřlivá atmosféra panuje také v Řecku.

- K Zemi dnes dorazi koronární hmota, kterou Slunce vyvrhlo v noci na pátek. Výron se řadí mezi nejsilnější erupce současného slunečního cyklu. Plazma, které obsahuje nabité částice, může od sobotního poledne ovlivňovat dění na Zemi. Nejpravděpodobněji se projeví polární září. V noci na dnešek však zkomplikovalo navádění družic. Zatím nejsou k dispozici žádné informace, že by měla elektromagnetická bouře narušit komunikační zařízení nebo jiné systémy. Nejsilnější aktivita se podle serveru Space.com očekává kolem 13:00 našeho času. Erupce nenastala na místě Slunce postaveném přímo proti Zemi. Zřejmě nás tedy nezasáhne naplno.

- Kyberterorismus je možné vnímat jako jednu z největších hrozeb pro rozvoj a budoucnost informační společnosti. Tak jak se rozvíjí komunikační sítě a roste závislost na rychlém a okamžitém přístupu k informacím a online spolupráce, tak se také zvyšuje zranitelnost takto vybudovaných kanálů třetími osobami. Informační společnost je možné chápat různým způsobem. Nejčastěji se můžeme setkat s vysvětlením sociálně ekonomickým; tedy že jde o společnost, která chápe informaci jako základní ekonomický statek a manipulace s ní přináší určitý profit. Mohli bychom samozřejmě sledovat více hledisek - třeba možnost volného přístupu k informacím a jejich zveřejňování nebo míru elektronické komunikace. V tomto kontextu je možné říci, že zásadním způsobem narůstá význam počítačových sítí. Zatímco první počítače, které tvořily internet, vůbec nepočítaly s jiným využitím, nežli akademickým, situace se rychle měnila. Síť, která byla navržena jako univerzitní komunikační kanál, se otevřela společnosti a stala se rychle předmětem ekonomických, politických či marketingových zájmů (téměř každý někdy nakupoval v e-shopu, viděl reklamní banner nebo četl zprávy na internetu). S tím se začala rychle rozšiřovat otázka bezpečnosti.

- Během sobotní noci by měl zaniknout svět. Alespoň to tvrdí celá řada teorií, které v poslední době zaplavují média po celém světě. Jen za posledních několik let mělo totiž ke konci světa dojít padesátkrát. Proč lidé tak rádi naslouchají podobným předpovědím, které se nikdy nevyplní? Nejdříve nad zprávami o konci světa mávali pohrdlivě rukou nebo si ťukali na čelo. Jenomže už řadu měsíců berou diskusi o blížící se apokalypse vážně. Řeč je o vědcích z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Lavina e-mailů od vyděšených lidí či desítky internetových serverů, jejichž „zaručeně vědecké“ informace o zkáze Země čtenáři hltají, přinutily astronomy, aby katastrofickým předpovědím jen nepřihlíželi. Pořádají konference a přednášky. Poslední se konala ve středu v pražské Štefánikově hvězdárně. „Klidně mi zítra volejte a já vám opět řeknu, že Slunce nás sežehne. Ale až za miliardy let,“ řekl šéf pražské Štefánikovy hvězdárny Jakub Rozehnal.

- Velký hadronový urychlovač (LHC) Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) je nachystán ke spuštění, byl několik let odstaven aby byl upraven na vyšší výkon. Sdělil to v pátek podle agentury AP mluvčí CERNu James Gillies. Největší a nejvýkonnější částicový urychlovač na světě by mohl po odstávce umožňovat ještě úžasnější objevy, než bylo pravděpodobné zachycení takzvané „božské částice“ v roce 2013. Gillies v pátek AP řekl, že opětovné spuštění zařízení za deset miliard eur v roce 2020 otevře dveře k pozorování „mimořádných jevů“ a k vysvětlení dalších záhad. Mluvčí upřesnil, že odstávka urychlovače pod švýcarsko-francouzskou hranicí má technikům umožnit seřídit LHC na jeho maximální konstrukční výkon tak, aby byl schopen simulovat děje po Velkém třesku před téměř 14 miliardami let. Díky LHC vědci našli novou subatomární částici, možná takzvaný Higgsův boson, po němž vědci pátrali desítky let. Jde o jeden ze základních stavebních kamenů současné fyziky, protože vysvětluje, jak ostatní částice získaly hmotnost.

- Klimatické změny prozatím lidé příliš nepocítili, ta doba ale přijde. Vyplývá to z dosud nejucelenějšího posouzení dopadů klimatických změn na svět, které v Japonsku zveřejnili členové Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) při OSN. Z jejich zprávy, na které se odborníci a činitelé shodli po téměř týden trvajících intenzivních diskusích, citoval zpravodajský server BBC News. Vědci se shodli, že zatím tíhu klimatických změn nesou přírodní systémy, ale panují obavy z rostoucího dopadu na člověka. Naše zdraví, domovy, jídlo i bezpečnost, to všechno pravděpodobně budou stoupající teploty ohrožovat. Pohromy ve 21. století jako smrtící vlny veder v Evropě, lesní požáry ve Spojených státech, sucha v Austrálii a smrtící povodně v Africe a Asii zdůrazňují, jak je lidstvo zranitelné a bezbranné vůči extrémnímu počasí, tvrdí autoři zprávy. Tato a další nebezpečí se podle nich budou zhoršovat s dalšími změnami klimatu, napsala agentura AP.

- O totálním výpadku proudu se u nás hovoří v souvislosti s možným přetížením elektrické sítě. Ta by nemusela ustát výkyvy v dodávkách elektřiny z okolních států, které vznikají při výrobě energie z obnovitelných zdrojů. Jinými slovy, začne-li na severu Německa náhle hodně foukat, tamní větrné elektrárny vyrobí v krátkém čase velké množství proudu, který se přelije do české přenosové soustavy a může způsobit problémy. K přetížení sítě dochází podle provozovatele přenosové soustavy ČEPS několikrát do roka – na pokraji blackoutu se země údajně už jednou ocitla, a sice na konci roku 2018. Podle vědců by ale ke skutečnému velkému a dlouhodobému výpadku mohlo dojít pouze v případě souhry více nepříznivých okolností najednou – například by se k nám přelilo velké množství elektřiny z Německa a zároveň by došlo k havárii na uzlovém transformátoru. „Samotný jeden vliv by k blackoutu v současné době neměl vést,“ jsou přesvědčeni vědci, podle kterých je úroveň zajištění České republiky – i pro případ výpadku nějakého uzlového transformátoru – poměrně vysoká.